Jak je využit výtěžek Tříkrálové sbírky?
Čtyři pětiny celkového výtěžku sbírky zůstávají v regionu ČR, kde byly vykoledovány: 65 % výnosu využíváme na pomoc potřebným přímo ve vaší obci nebo v blízkém okolí a 15 % výnosu putuje na charitní projekty na diecézní úrovni.
Desetinu celkového výtěžku věnujeme na pomoc v zahraniční. Jedná se o nejrůznější rozvojové projekty a také o krizový fond, ze kterého uvolňujeme prostředky na pomoc obětem katastrof (zemětřesení, povodně atp.).
Zbývajících 5 % celkového výtěžku využívá Charita na celostátní úrovni a 5 % tvoří zákonem povolenou režii sbírky.
Jde výtěžek sbírky na pomoc uprchlíkům?
Pilíř naší činnosti tvoří odborné sociální a zdravotní služby poskytované v ČR. Dlouhou tradici má rovněž naše pomoc migrantům v ČR, a to již od roku 1992. Nabízíme podporu prostřednictvím sítě 8 migračních poraden, které příchozím pomáhají začlenit se do naší společnosti. Poskytují jim služby odborného sociálního a právního poradenství, tlumočení, asistenci (tj. doprovod na úřady, k lékaři atp.), kurzy češtiny a sociokulturní orientace, pomáhají s nalezením práce a bydlení a s řešením dalších obtížných situací. Značnou část našich klientů tvoří např. Ukrajinci, provozujeme také infolinku v mongolském a vietnamském jazyce. Tato činnost bývá z Tříkrálové sbírky podpořena maximálně 0,5 % celkového výtěžku.
Koordinací pomoci migrantům na Balkáně byla Charitou ČR pověřena Diecézní charita Brno, která má pro tento účel zřízený samostatný účet. Pomoc na Blízkém východě pak financujeme z peněz institucionálních donorů a z humanitárních sbírek.
Více na http://migrace.charita.cz/.
Tříkrálové koledování je lidový zvyk a koledovat může každý.
Neosobujeme si monopolní právo na starý lidový zvyk koledovat na svátek Tří králů. Problém nastává jedině ve chvíli, kdy se dotyční vydávají za "charitní koledníky" a snaží se napodobit některý z ochranných prvků veřejné sbírky (například logem Charity nalepeným na hrnečku atp.). V takovém případě se musíme zneužití sbírky bránit a uvádět na pravou míru, že prostředky darované takovým koledníkům neputují na dobročinné účely Charity ČR.
Co se děje s penězi v pokladničkách?
Peníze v zapečetěných pokladničkách je třeba po skončení koledování shromáždit a řádně spočítat. Kvůli nárokům na prostor a bezpečnost se tak děje na rozličných místech, která nejsou veřejně oznamována. Nemusí se vždy jednat o budovy Charity. U rozpečeťování pokladniček je vždy přítomný zástupce místního obecního úřadu. Sečtená hotovost je poté vkládána na sbírkový účet na pobočkách České spořitelny.
Pořadatelem Tříkrálové sbírky je Charita Česká republika se sídlem v Praze, dle osvědčení vydaného Magistrátem hlavního města Prahy ze dne 15. 10. 2012 č. j. S-MHMP/1327710/2012 a 1340351/2012 a v souladu s aktuálně platnými právními předpisy.
Souvisí financování Charity ČR s církevními restitucemi?
V první řadě bychom rádi zdůraznili, že majetkové narovnání považujeme za nezbytný morální akt zmírňující některé majetkové křivdy, které komunistický režim způsobil církvím a náboženským společnostem a navrací část majetku, který byl protiprávně a násilně zabaven.
Nicméně církevní restituce primárně nepředstavují finanční zdroj určený na zajištění poskytování charitních služeb. Služby vykonáváme jako jakákoliv jiná organizace působící v sociálních službách, a to na základě poptávky občanů, kteří naši pomoc potřebují, a objednávky státu (myšleno veřejné správy), který není schopen zajistit tuto pomoc vlastními silami.
Církevní restituce a z nich plynoucí finanční náhrada je určena zejména na financování chodu farností, na platy duchovních, laických pracovníků a údržbu církevních objektů, které jsou mimo jiné i architektonickými památkami pro další generace. Církev zastává významnou roli také v oblasti vzdělávání, umění, kultury a vědy.
Veškeré základní informace o sbírce naleznou zájemci na stránkách www.trikralovasbirka.cz.
Oblastní charita Most je významná nestátní nezisková církevní organizace, která poskytuje humanitární a sociální pomoc potřebným lidem na území Ústeckého a Libereckého kraje. Jednotlivá střediska a zařízení najdete v Mostě, Litvínově, Chomutově, Jirkově, Duchcově, Oseku, Žatci a Podbořanech. V Libereckém kraji provozujeme zařízení v Zákupech, Náhlově, a v Tanvaldu.
Naše poslání: pomoc bližním v nouzi, bez ohledu na jejich příslušnost k rase, národnosti či náboženství, státní a politické příslušnosti.
Tříkrálová sbírka je tradiční sbírkovou akcí, největší v České republice.
V minulém roce tato sbírka na Mostecku pomohla například na těchto místech:
- Nákup svačinek a vzdělávacích pomůcek pro aktivity klubu Sovička - Rozmarýnek
- Podpora Komunitního centra v Janově
- Nákup výtvarných potřeb a vánočních balíčků pro NZDM Zastávka v Duchcově
- Podpora aktivit dobrovolnického centra v Mostě
- Podpora aktivit Nízkoprahového denního centra Most
- Podpora a zlepšení podmínek ke vzdělávání dětem ze sociálně slabých rodin – přispění na školní stravování a pomůcky do školy v ZŠ speciální Litvínov
V této pomoci chceme i nadále pokračovat. Proto nás opět potkáváte v ulicích našeho města.
Oblasti našeho působení:
Komunitní centrum pro děti a mládež
Sociálně aktivizační služby pro rodiče s dětmi
Pečovatelská služba
Asistenční služba u zdravotně postižených a seniorů
Terénní sociální a poradenská služba
Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež
Azylové domy pro muže a ženy
Sociální rehabilitace
Nízkoprahové denní centrum
Centrum Rodina v tísni – dům pro matky s dětmi
Děkujeme všem, kteří svými příspěvky podporují Tříkrálovou sbírku a vyjadřují tak solidaritu, štědrost a ochotu pomáhat.
Oblastní charita Most P. Jilemnického 2457, Most, tel: 476 119 999, mail: charita@charitamost.cz, www.charitamost.cz
Caritas_TVC_2017_1280x720_web_mix.mpg