"Rovná šance"

Cílem projektu je informovat a motivovat zaměstnavatele v regionu Mostecka k uplatňování rovných příležitostí (RP) žen a mužů na trhu práce a tak vytvořit podmínky pro spojení pracovního uplatnění a rodinného života žen a mužů z CS.

Termín realizace: 1.4.2012-31.3.2014

Příjemce a realizátor: ASISTA, s.r.o.

Partneři projektu: Oblastní charita Most, Krušnohorské centrum pro rodinu a sociální péči, o.s.

Rozpočet projektu: 7 793 983,92,- Kč

Web projektu: "Rovná šance"

Hlavní cíl projektu:

Cílem projektu je informovat a motivovat zaměstnavatele v regionu Mostecka k uplatňování rovných příležitostí (RP) žen a mužů na trhu práce a tak vytvořit podmínky pro spojení pracovního uplatnění a rodinného života žen a mužů z CS. Vzniklé konkrétní příklady moderního přístupu k RP prezentovat širšímu okruhu zaměstnavatelů jako příklady dobré praxe využitelné i po skončení projektu.

Dílčí cíle:

1) Realizovat informační kampaň zaměřenou na podporu RP a slaďování rodinného a pracovního života, včetně prezentace přístupů, příkladů dobré praxe a přínosu projektu pro zaměstnavatele. Prostřednictvím kampaně zapojit do projektu min. 40 zaměstnavatelů.

2) Uskutečnit 4 genderové audity u vybraných zaměstnavatelů. Následně proškolit konkrétní zaměstnance a zaměstnankyně (min. 30 osob) z oblasti lidských zdrojů (HR) a provést monitoring změn v přístupu zaměstnavatelů k RP (v případě zájmu se mohou těchto školení zúčastnit i zaměstnavatelé, u kterých neproběhne audit).

3) Na základě jednání se zaměstnavateli oslovených v informační kampani a uskutečněných auditů podpořit vytvoření 16 pracovních míst u vybraných a k danému účelu vhodných zaměstnavatelů. Bude se jednat o pracovní místa na zkrácený úvazek, sdílená pracovní místa, případně pracovní místa umožňující práci z domova na bázi home office.

Poskytnout 40 členkám a členům CS cílenou rekvalifikaci nezbytnou pro konkrétní prac. místo. Může jít jak o místo dotované v rámci projektu, tak o běžné pracovní místo, pro které je daná kvalifikace nezbytná.

4) Na základě zkušeností a závěrů z genderových auditů vypracovat informační materiály a příručku obsahující doporučení jak správně přistupovat ke genderové problematice na trhu práce. Tuto příručku během projektu rozšířit mezi zaměstnavatele v regionu s možností využití i po skončení projektu

5) Poskytovat poradenské, advokační a asistenční služby vedoucí ke snižování genderové diskriminace na trhu práce. Jde o pracovně právní a soc. poradenství

Cílové skupiny:

A) Osoby pečující o závislého člena rodiny

B) Dlouhodobě nezaměstnané ženy

C) Ženy vracející se po rodičovské dovolené nebo péči o závislého člena rodiny na trh práce

D) Zaměstnavatelé - zaměstnavatelky